Výběr událostí a faktů z pravidelného newsletteru. Detail k službě NEWSLETTER naleznete v sekci Služby.


Name Price
Bitcoin (BTC)
Kč890,590.96
Ethereum (ETH)
Kč66,076.59

Strategie HODL Bitcoinu překonala diverzifikované portfolio s Altcoiny

Možná Vás to překvapí, ale nedávná čísla ukazují, že se jako nejlepší strategie na zhodnocení investice ukázal prostý HODL (nakup a drž) bitcoinu. S tímto faktem přišla americká televize CNBC, která v roce 2017 (minulý bull run) představila svým divákům investici tvořenou z 30% bitcoinem a ze 70% altcoiny.

Diváci, kteří před čtyřmi lety investovali $10 000 by dle CNBC nyní měli hodnotu $52 300. Nicméně, pokud by investovali stejných $10 000 pouze do bitcoinu, tak by dnes měli hodnotu investice $140 000. Portfolio, které obsahovalo také altcoiny, za zmíněné období ani zdaleka nedosahovalo takového zhodnocení jako právě bitcoin. Pouhých 30% BTC alokace v portfoliu CNBC pomohlo zhodnocení investice ze 75%.

Zmíněné portfolio bylo sestaveno měsíce před vrcholem BTC $20 000 v roce 2017. Altcoiny zaznamenaly své vrcholy o něco později. Poté ovšem mnoho z nich zažilo prudký pád, ze kterého se již nezotavily a investoři přišli téměř o všechny své prostředky.

S podobnou analýzou přišel také Bob Simon (majitel účtu StatsBTC), která poukázala na to, že kdybyste v březnu 2014 investovali $100 do portfolia kryptoměn z TOP 10, tak by Vaše hodnota investice byla $5 998 (v březnu 2021). Ovšem stejná investice pouze do Bitcoinu by nyní dosahovala více než dvojnásobné hodnoty tj. $12 136. K analýze je potřeba dodat, že „Alt Season 2.0“ v době vyhodnocení ještě nezačala a dá se očekávat především během léta.

Zdroj: https://cointelegraph.com/news/oops-a-100-bitcoin-hodl-outperformed-cnbc-s-2017-altcoin-basket-by-170

Ohromující 10leté zhodnocení Bitcoinu

Bitcoin v posledních deseti letech v průměrném ročním růstu předběhl populární obchodovatelná aktiva, včetně Tesly. Konkrétně by Vám desetileté držení Bitcoinu přineslo celkové zhodnocení 5 200 000%, což je 196,7% CAGR.

Indikátor CAGR (Compound Annual Growth Rate) udává míru návratnosti investice po dobu jejího trvání, tedy je to ukazatel průměrného tempa růstu. CAGR je často přehlížená metrika, která dokládá, že dlouhodobé držení investice do správných kryptoměn vykazuje nadprůměrné výnosy.

Pravdou je, že Bitcoin byl před 10 lety teprve ve svých začátcích a nebude lehké dosahovat takového zhodnocení i v budoucnu. Nicméně, mnoho odborníků i investorů tvrdí, že jsme stále v jeho začátcích.

Například Michael Saylor, CEO společnosti MicroStrategy, která investovala do bitcoinu více než 2 miliardy dolarů, předpokládá demonetizaci zlata v následujících letech.

Konkrétně na Twitter napsal: “Příští desetiletí budeme svědky úplné digitální transformace zlata na bitcoin a demonetizace třídy aktiv z drahých kovů.“

Zdroj: https://cointelegraph.com/news/bitcoin-s-compound-annual-growth-is-an-unheard-of-200-cagr

Přehled poplatků na jednotlivých burzách v roce 2021

V tabulce níže Vám přínášíme aktualizovaný přehled poplatků na nejvyužívanějších světových burzách, kde lze nakupovat bitcoin. Sazby jsou platné k 1.3.2021.

Zdroj: obchodní podnímky jednotlivých burz k 1.3.2021

Jak moc jsou využívány obnovitelné zdroje energie při těžbě Bitcoinu ?

Centrum alternativních finančních nástrojů Cambridge University zveřejnilo studii (Global Cryptocurrency Benchmarking Study) přinášející jm. fakt, že 39% těžařů využívá k těžbě energii vyprodukovanou z obnovitelných zdrojů (převážně vodních elektráren), což je méně než se obecně předpokládalo. Na druhou stranu 76% těžařů využívá čistou energii v rámci svého energetického mixu.

Studie dále uvádí, že náklady na elektrickou energii při těžbě představují v průměru 79% veškerých provozních výdajů těžařů. Konkurenční výhoda a profitabilita těžby je úzce spjatá s dostupností levné elektrické energie. Podíl ve využívání čistých a levných zdrojů energie z vody, větru či nejbližší hvězdy (slunce) se bude postupem času neustále zvětšovat.

Publikovaná data byla získána na základě dvou průzkumů probíhajících v březnu a květnu 2020.

Zdroj: https://news.bitcoin.com

Bitcoin je nyní třetí největší měna světa. Stal se příliš velký na to, abychom ho ingorovali píše Deutsche Bank.

Německá Deutsche Bank zveřejnila report, kde uvádí, že Bitcoin se zařadil mezi největší světové měny (měnové systémy) po dosažení tržní kapitalizace jednoho trillionu dolarů. Bitcoinu tedy chybí překonat Euro a US dollar, aby se stal vůbec největší globální měnou současnosti, jak znázorňuje graf níže.

Analytik Deutche Bank v reportu dále doslova uvádí, že: „Centrální banky a vlády chápou, že kryptoměny tady jsou a musí se s nimi počítat i v budoucnu, proto předpokládají nutnost jejich regulace později tohoto roku nebo v roce příštím“.

Zdroj: https://news.bitcoin.com